Wydarzenia

Najbliższe
Archiwum


Najbliższe:


Listopad 2007:
2007-11-19
VI MIĘDZYWOJEWÓDZKI KONKURS PERKUSYJNY
im. Bernarda Lewańskiego
DLA UCZNIÓW SZKÓŁ MUZYCZNYCH I STOPNIA


Archiwum:


Luty 2004:

Warsztaty




warsztaty
warsztaty


Grudzień 2003:

Brass Band



Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu
pod dyrekcją Kazimierza Kmiecia

ŚPIEW:

Nadia Piasecka

Program Koncertu:


Jerry Herman - Hello Dolly
arr. Jean Treves - Podmoskiewskie wieczory
Milton Drake / Ben Oakland - Java Jive
Ian Blake / K. C. Porter - 1.2.3. Maria
H. Carmichael - Georgia on my mind
Scott Joplin - The Entertainer
Kurt Sorbon - The Beatles
John Philip Sousa - The pride of the Wolverines
Tito Puente - Oye como va
Pepper Did / Bennett Roy - Red roses for a blue lady
Chuck Rio - Tequila
Manfred Schneider - Reflections of pop


Luty 2003:

Urodziny Kopernika




Szanowni Państwo,

Dnia 19 lutego 2003 roku przypada 530 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, najwybitniejszego obywatela Naszego Grodu, astronoma, lekarza, ekonomisty, filozofa a nade wszystko PRAWDZIWEGO EUROPEJCZYKA.

W związku z tym wydarzeniem nasza Fundacja organizuje "Urodziny Kopernika" pod patronatem Senator RP Krystyny Sienkiewicz i Prezydenta Miasta Torunia - Michała Zaleskiego.

W uroczystym koncercie, który odbędzie się w środę 19 lutego 2003 o godz. 19.00 w Dworze Artusa, udział wezmą toruńskie chóry: Astrolabium, Con Anima, Copernicus, Chóry Zespołu Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego, wykonując wspólnie "Pieśń wolności" z opery "Nabucco" G. Verdiego pod dyrekcją Renaty Szerafin-Wójtowicz, z towarzyszeniem Orkiestry Brass Band pod batutą Kazimierza Kmiecia. Wystąpią również młodzi muzycy z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Obecny będzie sam szacowny solenizant - Mikołaj Kopernik, któremu złożą życzenia toruńskie dzieci - laureaci konkursu na kartę urodzinową, ogłoszonego w gazecie Nowości. Czcigodny Jubilat innymi zostanie również obdarowany drobnymi prezentami między innymi przez Toruńską Asocjację Komiksu, z inicjatywy której w tym samym dniu odbędzie się w Domu Muz spotkanie urodzinowe wraz z prelekcją pt. "Kopernik i inni uczeni w komiksie"

Podczas towarzyszącego imprezie włoskiego bankietu odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu fotograficznego pt. "O obrotach sfer...", otwarcie wystawy nagrodzonych prac oraz aukcja dzieł sztuki, pamiątek i upominków przekazanych Fundacji. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na dofinansowanie wyjazdu uczniów naszej Szkoły na warsztaty muzyczne i konkursy.

Pragniemy, aby wydarzenie to miało wysoką rangę artystyczną i było zaczątkiem corocznego święta Kopernika, promującego nasze Miasto, młode talenty muzyczne i artystyczne, oraz toruńskie smakołyki (o co zadbają kucharze, cukiernicy i producenci napojów).

Chcielibyśmy przy okazji zwrócić uwagę na sytuację lokalową Zespołu Szkół Muzycznych (ponad 130 nauczycieli), mieszczącego się w secesyjnej kamienicy na ul. Mickiewicza, bez podwórza i sali gimnastycznej. Obiekt już dawno nie jest w stanie pomieścić nauczycieli i uczniów. Klasy 1-3 uczą się w starej szkole wymagającej remontu (dawna szkoła wiejska). Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia dzieli budynek z jedną ze szkół podstawowych na Rubinkowie, a od przyszłego roku szkolnego dochodzi kolejna 4 klasa. Miejmy nadzieję, że uda nam się tą drogą poprzeć Naszą Dyrekcję w staraniach o wybudowanie NOWEJ SZKOŁY.

Z wyrazami szacunku,

Zarząd Fundacji.


Program Koncertu


Głównym punktem spektaklu będzie występ połączonych chórów i orkiestry dętej pod dyrekcją Pani Renaty Szerafin-Wojtowicz, który odśpiewa słynne "Va, pensiero..." - fragment z opery "Nabucco", G. Verdiego zaczynający się od słów:

Va pensiero sull'ali dorate.
Biegnij, myśli, na skrzydłach złocistych.

W programie wieczoru zobaczą Państwo również "Karnawał zwierząt" Camille Saint-Saëns w opracowaniu i wykonaniu uczniów ostatnich klas liceum.

"Karnawał zwierząt" należy do unikatowych kompozycji programowych w całej literaturze muzycznej. Utwór ten zbudowany jest z 14 miniatur, które ilustrują świat zwierząt. Pojawia się tutaj m.in. Lew, Kury i Kogut, Antylopy, Kangury i Słoń oraz uparty Osioł. Oba dzieła to wspaniała lekcja muzyki dla najmłodszych melomanów, którzy słuchając pięknej bajki jednocześnie uczą się rozpoznawać brzmienie instrumentów muzycznych.

Saint-Saëns Camille (1835-1921), kompozytor, pianista, organista i pisarz francuski. Od 1848 studiował grę na organach u F. Benoista w konserwatorium w Paryżu, następnie kompozycję u J. Halévy'ego. 1853-1876 pracował jako organista w kościołach w Paryżu.

1861-1865 uczył w École Niedermeyer, do jego uczniów należeli A. Messager i G. Fauré. 1871 wraz z C. Franckiem założył Société Nationale de Musique - towarzystwo popierające nową muzykę francuską. Po 1888 podróżował z koncertami do krajów Europy, Afryki i obu Ameryk.

Ważniejsze kompozycje: na orkiestrę - 8 symfonii, suity, uwertury, marsze, Jota aragonese (1880), 5 koncertów fortepianowych, 3 koncerty skrzypcowe, 2 koncerty wiolonczelowe. Liczne utwory kameralne, Karnawał zwierząt (1886), miniatury fortepianowe, utwory organowe, pieśni solowe i chóralne, kantaty, utwory religijne, m.in. Requiem (1878), opery, m.in. Samson i Dalila (1877). Autor licznych prac o muzyce i kilku zbiorów poezji.

Prawdziwym rarytasem będzie wykonanie przez uczennicę klasy 5-tej ZSM Natalkę Maciejewską kompozycji "Banjo i skrzypce" Edwarda Krolla. Natalka zajęła 2 miejsce w konkursie skrzypcowym w Zielonej Górze (listopad 2002)





Styczeń 2003:

Inauguracja Fundacji



inauguracja

Listopad 2002:

VI Konkurs Kameralistyki Fortepianowej



Do najważniejszych imprez organizowanych przez ZSM im. Karola Szymanowskiego w Toruniu, należy Konkurs Kameralistyki Fortepianowej dla Uczniów Szkół Muzycznych Stopnia Podstawowego i średniego. Kolejne edycje konkursów odbywały się w latach: 1991, 1994, 1996, 1998, 2000 r. Obecna VI edycja zyskała rangę konkursu międzynarodowego.

konkurs

Konkurs Kameralistyki Fortepianowej jest znakomitym sprawdzianem rozwoju zdolnosci nabytych umiejętnosci we wspólnym muzykowaniu. Podstawowym jego założeniem jest idea propagowania muzyki kameralnej wsród uczniów szkół muzycznych